top of page

Ксенія Янус та Вадим Олійников

Донецьк

Ужгород

Group_99.png
Як ви зустріли війну у 2014 році? Що пам'ятаєте з того? Скільки вам було років?
Як для вас пройшли 2014-2015 роки? Розкажіть, будь ласка, цю історію в деталях.

У 2014 мені було 16, а Вадиму — 23, того року я мала закінчити школу. Ми почали зустрічатись у серпні 2013 й одразу зрозуміли, що хочемо одружитись. Планували переїхати до Криму після того, як я отримаю атестат. Я хотіла поступити на філософський факультет у Таврійський національний університет в Сімферополі. 
Ще у 2013 ми завчасно купили квитки на концерт одного з найулюбленіших гуртів — Psychic TV, що мав відбутись 28 травня у Харкові. Ми з нетерпінням очікували на поїздку, але їй не судилося здійснитись. 
Концерт спочатку перенесли, а потім скасували. На гроші з повернених квитків у травні ми купили квитки на потяг Донецьк-Ужгород і назавжди поїхали з рідного міста.
Точкою неповернення став березень 2014, коли Донецьк став одним із центрів сепаратистського руху. 
Але він зустрів спротив проукраїнського місцевого населення. Ми були одними з тих, хто не підтримував проросійські настрої та намагалися голосно про це висловлюватись. Майданчиком для цього ставали мітинги. Переломним днем, днем, коли ми усвідомили неминучість війни, стало 13 березня 2014 — мітинг за Єдність України. Центральна площа розділилася навпіл — звезені сепаратисти з місцевими тітушками стояли під пам‘ятником Леніну, а мирні проукраїнські громадяни на протилежному боці площі. Біля пам’ятника Леніну також стояли «Ікаруси», на яких привезли «антимайданівців». Туристичним Донецьк був хіба що на Євро-2012, але днями до того у Донецьку з’явилося багато «туристів». Мене неодноразово питали на вулиці, як пройти чи проїхати кудись. Навіть по дорозі на мітинг спитали дорогу до площі.
Наше мирне зібрання закидали зеленкою, вибуховими пакетами, яйцями. Серед нас були літні люди та батьки з дітьми, але сепаратисти не зупиняли свої агресивні дії. Навіть під час виступу священика, який закликав усіх до миру (у Донецьку був переважно Московський патріархат, але й це не зупиняло). Коли стало ясно, що антимайданівці прорвуть кордон міліції, до нас підійшли хлопці, що захищали мітинг, та сказали, що треба розходитись, розповіли про найбезпечніші шляхи для відступу. Закінчилось тим, що міліція дозволила антимайданівцям прорватися до нас і розпочати бійку. Чисельна перевага була не на нашу користь. 
Одного хлопця з нашого боку вбили — 22-річного студента з Бахмута Дмитра Чернявського. 
Це була перша жертва сепаратистів на Донбасі.
Незабаром по місту почали з'являтися блокпости, люди зі зброєю та без розпізнавальних знаків почали охороняти зупинки. На фоні цього і далі проходили багаточисельні проукраїнські мітинги. Вони теж не обходились без насильства з боку сепаратистів.
У пам’яті назавжди закарбувалася поїздка на тролейбусі по околиці міста — я дивилась у вікно, а повз проїхали військові автомобілі з чеченцями, вони розмахували автоматами, сміялись та махали руками.
Ми виїхали в останній день весни 2014, ще до початку активних бойових дій. А потім кожен день доводилось отримувати тривожні звістки. Мої знайомі потрапляли в полон — «на підвали», де поряд катували українських військових. У вересні будинок, де залишились мама і бабуся, обстріляли. Мама була на роботі, а бабусю контузило і через кілька днів вона померла.
Російська окупація стала трагедією, але не була несподіванкою. Ті умови, в яких люди жили й працювали у Донецьку, те як вони ставилися один до одного, їхні збочені цінності та сподівання — усе це неминуче вело до війни. Нам завжди хотілось вирватись з цього злиденного степового міста, що розтягнулося між шахт та териконів, але не такою ціною.
Ужгород ми обрали випадково, спочатку хотіли їхати до Львова. Але за кілька тижнів до від’їзду дізнались, що наш друг DJ Максим Рудський зі своєю дівчиною вже поїхали та зняли будинок у селі поблизу Ужгорода. Він запропонував нам їхати до них, так ми й зробили. За два дні ми зняли квартиру і незабаром прихистили двох наших друзів — Олександра та Руслана, які також виїхали з Донецька. Оскільки всі ми були музикантами, натхненними темною сценою, у жовтні 2014 року, живучи разом, ми вирішили створити DIY пост-панк-проєкт. Так народився гурт Dahau Holidays. https://dahauholidays.bandcamp.com/
У 2015 році ми з Вадимом одружились. Того ж року разом з друзями з Ужгорода та Рівного ми вирішили організувати власний лейбл. Ми назвали його Nava Records. https://www.instagram.com/nava.records/
Першим релізом Nava Records став альбом пост-панк н'ю-вейв гурту Save Switzerland «Night after rave», ​​вокаліст якого Даня Сєнічкін (Bejenec) також був біженцем з Донецька. Згодом на Nava Records було випущено дев’ять альбомів у форматі CD та на касетах. 
У 2014-2016 році я навчалась в УжНУ на факультеті російської філології. Цю спеціальність я обрала випадково, просто подала документи на ті факультети, на які підходили предмети ЗНО, які я склала. З філологічного факультету мені зателефонували перші, сказали, що я пройшла на бюджет, дзвінків з інших факультетів я не стала дочікуватись. Після переїзду я була дуже виснажена морально. Це був час, коли я осмислювала, як на мене вплинуло дитинство у Донецьку, проте я була щаслива, що переїхала.

"Де ви були ці 8 років?"

Як для вас пройшов цей час, чи щось змінилось з подій у 2014 році у вашому житті? Що на вас більш за все вплинуло за цей час?
Будь ласка, напишіть в деталях.

У 2016 році я і Вадим переїхали до Одеси, щоб працювати у першому в місті веганському кафе. Це була для нас робота мрії — ми етичні вегани багато років: Вадим з 2010, а я з 2012, і познайомились ми на зоозахисному марші в Донецьку. Основна ідея, яку ми намагаємося відобразити в нашій музиці, це те, що ніхто не повинен страждати. Того року ми випустили перший кліп Dahau Holidays 

та вирішили заморозити проєкт.
Ми продовжили займатися музикою в інших проєктах: «Климентово Поле» 
https://navarecords.bandcamp.com/album/ та «Орфос» https://navarecords.bandcamp.com/album/--3
З 2016 року ми почали працювати у редакції медіа про сучасну українську музику — neformat.com.ua, 
Вадим писав рецензії та статті, а я була редакторкою розділу «Рецензії».
У 2018 році ми вирішили спробувати роботу за кордоном, хотіли відчути життя в Європі зсередини, не як туристи, хотіли заробити на музичні інструменти та обладнання. Ми два рази їздили працювати у Чехію — на складі та заводі. Це була дуже важка робота, але вона подарувала неоціненний досвід — допомогла дізнатись себе і один одного з нових боків. Також ми дізнались через що проходять тисячі наших співвітчизників у пошуках «кращого життя».
У 2020-му під час пандемії я почала працювати випусковою редакторкою в регіональному медіа та повернулась в редакцію Неформату, але вже як грант-менеджерка. З 2022-го робота на Неформаті стала для мене основною.
За ці 8 років ми встигли попрацювати в різних веган-бізнесах та весь час продовжували писати музику.
А Донецьк весь цей час продовжував являтись нам у снах та не відпускав від себе — його тінь продовжувала нависати над нами, часто снилась війна. 24 лютого ці сни стали реальністю.

Group_101.png
Як ви зустріли 24 лютого 2022 року? Чи вірили в те, що повномасштабний наступ почнеться?

Де ви зараз? Чим займаєтесь?
Що думаєте про своє майбутнє зараз?

Передчуття повномасштабної війни переслідувало нас з осені 2021 року, тому морально ми готувались до того, що історія вимушеного переїзду для нас повториться. Ми постійно проговорювали, що стане червоною лінією — після чого ми почнемо збирати речі. Одеса здавалася нам дуже небезпечним містом через вихід до моря та стереотипи про «рускій город».
Проте війна почалась зненацька. Після признання росією «лднр», ми думали, що є хоча б тиждень, щоб зібрати речі, купили квитки на 25 лютого та почали готуватись до від’їзду. 
24 лютого о 7 ранку мене розбудив Вадим і сказав, що вже був обстріл Одеси. Ми швидко зібрали ті речі, що могли, та постійно оновлювали сайт Укрзалізниці в надії, що з’являться квитки на вечір. Як тільки побачили, що з’явився додатковий евакуаційний потяг ввечері — купили квиток і вирушили до Львова. 
Я назавжди запам‘ятаю, як я прокинулась вночі у купе та побачила, що на верхній полиці студент з Індії дивиться новини про Київ і плаче. А у сусідніх купе пасажири заколисували дітей, що плакали, та намагались заспокоїти наляканих тварин. Війна, що переслідувала мене у нічних жахах 8 років, знову стала страшною реальністю.
В Ужгороді ми оселились у наших друзів, колег з «Неформату». З першого дня почали шукати, де зможемо бути корисними — почали плести маскувальні сітки. Через тиждень побачили оголошення про благодійну веган-кухню, прийшли на роздачу їжі та запропонували стати волонтерами. І от ми вже 5 місяців готуємо веганські обіди для переселенців у проєкті «Веганська кухня України» від ГО «Кожна тварина». 
В травні ми зустріли в Ужгороді Євгена Кас’яна (Kurs Valüt), з яким вже були давно знайомі — він робив нам концерт у Дніпрі. Женя запропонував нам взяти участь у створені аудіовізуального шоу. Він зібрав команду з 5 музикантів-переселенців і зараз ми працюємо над реалізацією проєкту — STEREOMYTH. Докладніше почитати можна тут — http://stereomyth.com.ua/.
Паралельно з цим ми зосереджені на нашому основному проєкті – Dahau Holidays. Тепер Dahau Holidays – це дует: я і Вадим. При переїзді з Одеси довелося залишити частину наших інструментів, а частину продати. Тому ми використовуємо наявні зараз ресурси: комп’ютер і навушники, але цього недостатньо для реалізації наших творчих планів. Наш перший альбом народився під впливом війни 2014 року, нинішня жахлива фаза війни також спонукала нас почати писати нові пісні.

bottom of page