top of page

Женя Трамвай

Бахмут

Київ

Group_99.png
Як ви зустріли війну у 2014 році? Що пам'ятаєте з того? Скільки вам було років?
Як для вас пройшли 2014-2015 роки? Розкажіть, будь ласка, цю історію в деталях.

Я тоді навчався у школі, закінчував 11 клас. Я пам'ятаю анексію Криму, повідомлення про різні акції в Донецьку, Луганську, Харкові. Як до влади прийшли російські бойовики — я це не дуже пам'ятаю. 2014-2015 були стресовими.
У свої 17 я міг залишитись без атестату і не вступити до ВНЗ. Мене лякала думка про російське громадянство та освіту, яку обіцяла тоді окупаційна влада. Але атестати до нашого класу доїхали, а для здачі ЗНО призначили додаткову сесію, тож я і мої однокласники замовили автобус і через купу блокпостів дісталися до Харкова, де самі шукали тимчасовий прихисток та допомогу. Батьки також розглядали варіант відправити мене до родичів у Полтавську область, але Бахмут звільнили, тож я повернувся до рідного міста. І хоча Бахмут був під контролем української влади, ми жили в постійному страху, що російська пошесть знову спробує нас захопити. Кожного дня з'являлись чутки, що от завтра будуть бомбити, що треба їхати. Пам'ятаю, як на власні очі бачив залпи «градів»‎, які летіли за тими, хто намагався вибратись з Дебальцевського котла.

"Де ви були ці 8 років?"

Як для вас пройшов цей час, чи щось змінилось з подій у 2014 році у вашому житті? Що на вас більш за все вплинуло за цей час?
Будь ласка, напишіть в деталях.

До 2020 я продовжував жити в Бахмуті, у 15-20 кілометрах від фронту. Там і навчався. Після півроку в Харкові, мені принципово хотілось залишатись у регіоні, впливати на зміни та бути причетним до розбудови громад. Це була як мотивація, так і свого роду челендж. У якомусь сенсі ще і слабкість, бо залишатись у маленькому місті — це легше,
аніж жити у великому. До 2019 року я скоріше спостерігав, бачив багато активістів_ок, які волонтерили для ЗСУ, організовували тренінги і фестивалі. Це надихало тоді, надихає і зараз. У 2019 я став більш активним, разом із подрузями створили власну ГО, через яку і досі продовжуємо працювати для ЛГБТІК+ спільноти на сході України. До пандемії ми власними силами організовували освітні заходи, акції, познайомились з купою крутих людей, з якими потім колабились. Так, наприклад, після проєкту "Полонені" про ЛГБТІК+ на окупованих росією територіях, ми почали спілкуватись з Машею Вишедською. І вже у 2020 вона запрошувала мене у свої проєкти. У тому ж 2020 я побував у ролі спікера на Плані Б у Лисичанську. Це був прикольний досвід, про який я і зараз періодично згадую. Мені подобалась універсальність та мультифункціональність Донбасу, те, як він навіть попри війну продовжував активно розвиватись. До 2013 мене абсолютно нічого не цікавило з того, що відбувалось у місті. Бахмут видавався мені generic містом, де нічого не відбувається і ловити тут нема чого. Але зараз Бахмут для мене — це місто з великим потенціалом та багатою історією, яку довгий час перекривали «совком».

Group_101.png
Як ви зустріли 24 лютого 2022 року? Чи вірили в те, що повномасштабний наступ почнеться?

Де ви зараз? Чим займаєтесь?
Що думаєте про своє майбутнє зараз?

До самого кінця я не хотіла вірити у те, що до моєї країни, у двері мого будинку постукала війна. Вже 19-20 лютого я прокинулася від того, що у моїй кімнаті ледь не впало дзеркало з підвіконня. Я відкрила вікно і почула достатньо гучні вибухи на околиці району. Це було дуже страшно, у мене почалася паніка, я одразу зв'язалася зі своїми друзями та поїхала зазвичай на роботу, вважаючи, що це мине. 24 лютого зранку почались обстріли мого району, я швидко зібрала всі необхідні речі та пішла до подружки додому, тому що одній мені було страшно залишатися. Потім я провела 2 тижні війни у коридорі з несучими стінами на другому поверсі домівки (моя сім'я не вірила що почалася війна і треба ховатися чи залишати місто).
Зараз вимушено та тимчасово я перебуваю на території Криму, бо це єдине місце, куди я могла виїхати беручи до уваги той факт, що я тікала від війни самотужки. Зараз, активно висвітлюю війну, веду сторінку у інстаграм та репощу новини, донатила українським військовим та сім'ям, які залишилися у дуже тяжких життєвих обставинах, проектую свої думки у творчість. Тема майбутнього для мене досить важка, зараз багато проблем, які звалилися на голову ніби снаряди, та стоїть серйозний життєвий вибір, але я продовжую вірити у мирне небо, повернення усіх територій до складу моєї країни, і що побачу своїх друзів, повернуся до батьківщини і рідного дому.

bottom of page