top of page

Віталій Сидоренко

Молочне

Хмельницький

Group_99.png
Як ви зустріли війну у 2014 році? Що пам'ятаєте з того? Скільки вам було років?
Як для вас пройшли 2014-2015 роки? Розкажіть, будь ласка, цю історію в деталях.

Війна 2014 року прийшла непомітно. Загалом вона прийшла тоді так для всіх, хто був молодше 18 років та жив поза містом; війна залишилася в пам’яті як частина спекотного сільського літа, яке згадуєш з першим сонячним променем у тепліючому травні. Прочитавши питання, я навіть не одразу згадав, що я взагалі з того пам’ятаю: ані вибухів, ані дивних речей на вулиці, ані незнайомих облич у чужій військовій формі. 
Лише зараз, у більш зрілому віці згадуючи ті події, я розумію, що найбільше війна відклалася не у 2014-2015 роках; вона була тут і поряд все моє юнацтво та знову з’явилася у моїй молодості. 
Але про все по порядку. 
Вперше я почув її маминим голосом, який схвильовано промовляв до мого тата: «Чув, що коїться у Луганську? Тре подзвонити і спитати, як там баба Маша, вона ж під самим лісом тим живе!» Захоплений сільськими іграми з Артемом, Давидом та іншими, я не надав тому значення. Для нас все було просто: ліс, полювання, річка, рибалка та мотоцикли. Війна стосувалася міста, але аж ніяк не нас. 
Я мав чимало знайомих у селі під Луганськом: в молодшому віці ми збиралися знайомими усім командами та нормально проводили час. Списуючись у ВК, ми перекидалися «тим, що чутно», будучи просто проти будь-якої «суєти», яку наводили не ми. 
Що, власне, відбувалося: баба Маша страшенно переживала, і її на те пекельне літо забрали до себе ми. Всі знайомі, які жили на околицях міста, поїхали до родичів: хто в Одесу до літнього моря, хто в нудний (с) Житомир, хто просто до бабусі за 150 км. Ми рідко обговорювали війну, але багато чули про неї в наших родинах. 
Помпіліус співав: «Одни слова для кухни, другие — для улиц», — і був правий.
Те, що Луганська більше немає — того, якого я знав — я сприйняв з подивом, але тим, який може бути у тринадцятирічної дитини; поставив ту подію в ряд з «погано» і пішов вчитися до рідної місцевої школи. Дітей, які були вимушені назавжди покинути рідні парти у Луганську, я не знав. 
До чого я: війна чіпляє не кожного, але зачіпає всіх. Те, що втрата цілого міста тоді промайнула повз вуха, все одно згадало себе з часом. І якщо 13 річному хлопцю, у якого був свій мотоцикл, таке громадянське недбальство пробачити можна, то іншим жителям країни, як на мене, потрібно було зробити певні висновки. Біда не приходить одна, і якщо ви не зупинили її коло свого сусіда, наступна черга — за вами. Що і показала окупація Сєвєра, який з 2014 року раптово зрівнявся в ціні на житло із Харковом.

"Де ви були ці 8 років?"

Як для вас пройшов цей час, чи щось змінилось з подій у 2014 році у вашому житті? Що на вас більш за все вплинуло за цей час?
Будь ласка, напишіть в деталях.

Вісім років, як не дивно, стали чи не найкращим періодом життя порівняно з тим, що зараз. Я поступив у технікум і почав самостійне життя у Сєвєродонецьку: там знайшов друга на життя, зустрів дівчину та винайняв перше своє житло (одразу після першої своєї роботи). Події 2014 року вплинули хіба що побічно: замість якогось з луганських технікумів, я поступив у той, що біля Льодового палацу. Сєвєр не процвітав, але для мого самостійного життя цілком вистачало. І, оскільки я не був в когорті тих, хто отримав назву «ВПО», мені залишалося спостерігати зі сторони. 
Від однієї дівчини я почув наступну думку: «Понаїхало тих переселенців, дивись… Раніше Сєвєр був тихим, спокійним містом, яке я любила, а тепер? Роботу відібрали, на лавках сидять, місця в уніке (університеті) — вони в пріоритеті». Спостерігаючи за «порушниками спокою», я подумав, що дівчина дурна. 
Я бачив та знав тих людей, і мав привілегію послухати їхні історії, не кажучи у відповідь: «А в мене…» Це були люди різного віку, з різними професіями, соціальними статусами та фінансовими можливостями. Останні, до речі, у багатьох були ну дуже обмеженими внаслідок раптового підвищення цін на житло. І ці люди, звичайно, шукали способи вижити: влаштовувалися там, де казали, що немає місць; погоджувалися чи не на будь-яку роботу, аби оплатити комуналку у черговій зйомній квартирі; особисто навідувалися в усі дитсадки або школи та влаштовували дітей. 
Так, люди приїхали різні: хтось зайняв звичне місце у пивбарі, хтось продовжив гасати по заброшках та «працювати у тг», але таких вистачало у будь-якому місті і без того. 
«Ви нас не зрозумієте, поки самі, не дай Боже, не встрягните», — сумно посміхнулася дівчина. Хто ж знав, що ця фраза буде лунати через 8 років по всій країні. 
Де я був 8 років? Я продовжував життя. Але де були ці люди? Вони починали його наново. Друзі — по всій країні і тепер тільки в месенджерах; робочий колектив — новий і з різним ставленням не тільки до ВПО, а й до війни в цілому; замість «Абсолюту» — «Сім’я» або «Сільпо». Ха, та в нас навіть Маку не було, на відміну від Луганська. Але ж люди жили: стало більше дітей у класах та дитячих групах, відкривалися нові магазини та кафе, бо був попит, і взагалі Сєвєр ніби став патріотичніше: ті, хто втік від війни, точно знав, який тепер колір має та по який бік країни — кривавий ворог. 
8 років — це не малий термін. Багато хто встиг побудувати нове життя: призвичаїтися до зйомних квартир замість власних, добре розібратися в новому колективі та отримати задоволення від корпоративів; випуститися зі школи та відзначити випуск у «Шале», «Паштеті» чи деінде; звикнути до Астрону, вигулювати дітей напроти Амстору, знаходити все, що тре, на Центральному та Хитрому ринках, годувати качок та лебедів на Чистому, випускати собак на прогулянку коло Паркового озера, фотографуватися взимку біля інсталяцій на Хіміків…
Я й сам звик до Сєвєра та полюбив те місто при «Азоті». Як часто казали ми з другом, «там було все для життя»: кафе на будь-який смак, парки, де можна посидіти, развлєкаловки у «Джазі» і т.і. 
В останні місяці перед війною Сєвєр був чи не в найкращому вигляді з усіх можливих: все парки були прибрані, на озеро сходилася купа людей, серед кафе можна було вибрати будь-яке, і воно працювало допізна. 
За словами знайомих ВПО, вони також встигли за той час вже повністю звикнути до Сєвєра. Ситуації були різні: хтось приїхав у шкільному віці, швидко адаптувався та вже мав друзів, улюблені місця тощо; хтось планував переїжджати згодом, аби поступати в інший ВНЗ, але залишав тут родину та був радий повернутися; хтось обрав Сєвєр для всього життя та не планував їхати далі («Мала в дитсадок ходить нормально, старша думає поступати в Даля, нашо далеко їхати, мій в “Азоті” собі місце знайшов»). 
Сєвєр потребував нових доріг, нових кав’ярень, нових культурних заходів, але він ніяк не потребував визволення та такого спустошення. І після 24 лютого не тільки та купа людей, що вже знала всі тонкощі переїзду, опинилася поза кермом керування власного життя — тепер статус переселенців раптово отримати і ті, хто за однокімнатну квартиру просив три тисячи + комуналку. Без алей, без театру, без концертів. Лише валізи та страх перед вибухами. Серед купи тих, хто евакуювався, опинився і я.

Group_101.png
Як ви зустріли 24 лютого 2022 року? Чи вірили в те, що повномасштабний наступ почнеться?

Де ви зараз? Чим займаєтесь?
Що думаєте про своє майбутнє зараз?

24 лютого я зустрів п’яним. До того ввечері ми з близькими добре посиділи, і ранок пройшов у метушні: я запізнювався на роботу. 
Вже прибігши на місце, дізнався останні події: Київ, Харків, звернення Президента… Директор оголосив про закриття магазину та евакуацію товару, тож ми почали пакувати товар та ховати його на склад. Коли їхали до Лисичанську для допомоги іншому магазину, почули гучний вибух. От тоді і дійшло: на порозі знову війна. 
Страшно не було: за роботою час завжди проходить швидше та ніби безпечніше. Стан здоров’я не дозволяв йти на фронт, тож вибір був невеликим: залишитися у місті або ж поїхати подалі. Я обрав останнє.
Друг з Києва ще раніше казав, що буде війна. Напруга відчувалася ще там. До того дня ми обговорювали варіанти розвитку подій, ніби стратеги, та не надто вірили у повномасштабний наступ, не кажучи про те жахіття, яке відбувається зараз. 
Наразі я працюю на Заході України, намагаючись наново влаштувати життя. Найбільше шкода тих, в кого це вдруге, але й вперше — це ніяк не легше. Життя зводить з різними людьми, серед яких і ті, хто не боявся брати чимало грошей з переселенців, а тепер терпляче вистоюють чергу за гуманітаркою. Спостерігати за таким важко, але єдине, що залишається — то хіба працювати і будувати своє життя наново.

bottom of page