Сімутін Сергій
Донецьк
Трипілля
Як ви зустріли війну у 2014 році? Що пам'ятаєте з того? Скільки вам було років?
Як для вас пройшли 2014-2015 роки? Розкажіть, будь ласка, цю історію в деталях.
2014 рік був дуже складним роком, роком відкриттів, роком подій та великих змін.
Не пам’ятаю, з чого все почалося конкретно. В моєму рідному Донецьку казали, що все почалося з Майдану. Для мене все почалося в один день, коли я почув, а потім побачив реактивний літак.
Тоді я працював електриком у «ДонецкГорСвете». Ми з мужиками приїхали на об’єкт — «Парк Перемоги» в центрі на набережній. Там будували новий парк, а ми робили там освітлення. Це був звичайний робочий день. До обіда нічого не відбувалося, ми копали ями, прокладали кабеля, ставили опори. В обід під сонечком сіли на траві обідати, з видом на штучне озерце в парку. Раптом затишне небо розверзлося гуркотом. Ніби грім, але який не припинявся. Ми застигли, вдивляючись в небо. Воно було блакитним як море. Без жодної хмаринки.
Вдивляючись в блакить ми намагалися роздивитися, що ж там все-таки літає.
Але страх вже підібрався до п’ят. Десь пів години ми намагалися роздивитися, що це розриває весняне небо над нами. Хтось бачив літак, можливо це був безпілотник. Ми намагалися робити припущення. І коли ми між собою вже майже вирішили що це було, пролунав сильний вибух. Саме тоді я зрозумів, що все дуже серйозно. Ми швидко позбирали речі, паралельно телефонуючи близьким, стрибнули в машину і поїхали на базу.
Саме цей день для мене був початком війни. Зараз я знаю, що це було не так. Що новини про Слов’янськ мене обходили. А дещо просто пролітало наді мною як збитий боїнг, в трагедії якого все було на мою думку «неоднозначно». Я ніяк не був причетний до ситуації. Мене оминали новини, я від них відцуровувався. Побиття активістів, захват адміністративних будівель — все це я бачив безпосередньо, але не міг розібратися що до чого.
Мене турбували настрої людей, їх дивна ненависть до людей, яких вони ніколи не бачили (западенців), і близькість та причетність себе до росіян, яких я до цього моменту також не бачив.
Ми були українцями. Вболівали у 2012 році за збірну Україну. Стояли з жовто-блакитними прапорами під дощем на фан-зоні! Кричали «УКРАЇНА» і не знали, що у 2014 Донецьк перетвориться в епіцентр ненависті до свого українського.
"Де ви були ці 8 років?"
Як для вас пройшов цей час, чи щось змінилось з подій у 2014 році у вашому житті? Що на вас більш за все вплинуло за цей час?
Будь ласка, напишіть в деталях.
Перші роки були дуже складними. Я втратив все: друзів, сім’ю, дім, роботу.
Я не втратив їх фізично, я втратив їх ментально. Ми знаходилися у різних інформаційних та культурних полях — я жив у Львові, вони жили в Донецьку. Все навколо кричало про війну з Росією, але в Донецьку вважали, що то була громадянська війна.
Перші роки я думав що все закінчаться швидко. Або тим, що Донецьк і Луганськ ввійдуть в склад Росії. Або українські військові витіснять радикалів і все стане як було. Дуже хотілося, щоб вже закінчилися війна. Щоб перестали стріляти, бомбити.
Кожен звинувачував іншу сторону. В соцмережах поширювалися провокації.
Перші роки я вчився взагалі критично сприймати інформацію. Навколо її було стільки, — до того ж накладеної на тотальну недовіру до влади, — з, так би мовити, «офіційних джерел», що серед купи всього моєю реакцією було — закритися зовсім в собі. Я не дивився та не читав новини. Я малював, але малював не рефлексуючи на події. Я намагався зануритися в себе та дістати там горстки себе самого.
Все мистецтво зібране навколо мене і навколо моїх відчуттів.
Я не призначав теми творам, не називав їх. Я просто створював їх, займаючись справжньою графоманією.
Що відбувалося навколо?
А навколо вирувало життя. Навколо йшла війна. Гібридна страшна війна.
Віруси від неї чіпляли мене і занурювали ще в більшу безодню. В мене на той момент не було інструменту для подолання цього.
Я прожив у Львові півтора року та не вивчив українську. Я знав її, розумів, але вільно розмовляти не міг. Насправді й не дуже хотілося, бо тоді мені здавалося що російська — моя рідна мова. Що я маю її з собою нести, що це моя культура. Культура бидло-донецького колаборанта, гарно змащеного російською пропагандою.
Я ніс з собою більш розруху ніж життя. Але мені так не здавалося.
Я був пацифістом. Я був проти зброї, проти війни. Я розклеював великі листівки по Донецьку «Not War», і чув у свою сторону голоси про продажність. Але їх не розумів.
Я познайомився зі своєю україномовною дружиною, переїхав в україномовне село біля Київщини. Але і там не став більше говорити українською. Бо близько був Київ, бо майже все оточення розмовляло російською. Майже всі слухали російську музику, дивилися російське кіно. Тільки з часом — тривалими роками — в мені проростало зерно українськості. Я почав слухати українську музику. Спочатку «Курган», один альбом, одна пісня.
Потім Паліндром, Юрій Бондарчук, а потім і весь Spotify забитий вщент українським контентом. Але і паралельно з цим я слухав та дивився російський контент. Оксиморона, Славу КПСС та інший бруд. Я запевняв себе що це опозиція, що Варламов, Лядов, Навальний, Нойз — вони всі опозиціонери. Що вони за Україну, і я не бачу нічого поганого, щоб їх дивитися та слухати. Та ба.
Я чомусь був впевнений що російське краще! Що в нас немає україномовного контенту. Що всі ці версуси, мітинги, що все це тільки на Росії. Що в нас такого не виходить. Зокрема канал Навального, який проводить розслідування.
Я задавав собі питання: а чому в нас такого немає? А насправді було! Я просто не шукав, я хавав те, що мені подають на блюдечку. Тим самим шкодив і собі, і своїй країні. Бо я заробляв гроші російським блогерам, бо заробляв перегляди окупантам. А натомість україномовні залишалися без підтримки.
Коли настав карантин, для мене настав інший час. Робота спинилася, припинилася біганина. Почалося розмірковування про життя та подальші дії. Цей момент можна охрестити як той, який змусив зупинитися і подивитися навколо.
Я сидів вдома, в мене був час. Був час подумати, був час робити щось, поміж роботи. Я взяв до рук книгу «Нація овочів». З того часу я зрозумів що я «втомлений овоч». І майже все оточення навколо такі самі, з різницею кваліфікування. З того часу я почав слухати й українських блогерів, й українську музику. Думати в полярності України без спроби дивитися за «порєбрік».
Це був перший поштовх. Але я все одно залишався на курсі денному.
Я вже почав збирати книжки, я підписався на патріони українських культурних діячів, я почав колекціонувати українське мистецтво, почав читати книжки про українське розстріляне відродження, про шістдесятників. Я почав провалюватися в українську культуру. Вона мене захопила, вона забрала мене повністю.
Я хотів дивитися про українське мистецтво, хотів створювати українське мистецтво.
Але культура минулого мене не відпускала.
Я все ж був зосередженим на собі, на своїй сім’ї та роботі.
Навколо мене вирувало життя. Воно завжди було навколо мене. Голосні справи активістів, Стерненко, Гандзюк — все це мене не обходило. Я почав чути, але не дочував.
Найгарніший приклад (тоді я ще цього не усвідомлював) був мій кум. Він ходив на мітинги, блокував проросійськи канали. А я жартома називав його «нациком». Я повторював прокремлівські методички, хоча сам цього не усвідомлював.
Я робив все, щоб забезпечити свою родину. Щоб жити самому і жити своєю сім’єю.
А він жив країною.
Я мислив егоїстично, а він мислив глобально.
Я думав як створити комфорт в сім’ї, а він думав як створити нормальну країну.
Я стільки разів збирався йти на мітинг — за підтримку ЛГБТ, за рятування Квіткового дому, за закриття телеканалів 112, за Стерненка. Але в мене завжди не було достатньо часу — я працював, малював, був зайнятим.
І тільки зараз… Тільки після 24 лютого все стало на свої місця.
Я все зрозумів в один день. В одну мить. Все що я робив вже не мало сенсу.
Всі картини, всі книги, все моє надбання та всі гроші. Все це не мало ніякого значення тепер і зараз. Мало значення тільки те, що робив кум.
Він взяв зброю, як і збирався, і пішов на війну. А я дивився на нього, та не міг вимовити ані жодного слова, бо я розумів що він йде боронити нашу країну. Йде без питань і вагань. Йде без всіх цих неоднозначностей і роздумів.
Йде не дивлячись на все те, що багато людей його не розуміли, багато людей засуджували, обзивали його «нацистом».
Йде… А я залишаюсь. Залишаюсь, боягузливо та соромлячись потупивши очі.
Я був не правий, я зробив дуже мало. І тільки велика трагедія могла мене переконати.
Як ви зустріли 24 лютого 2022 року? Чи вірили в те, що повномасштабний наступ почнеться?
Де ви зараз? Чим займаєтесь?
Що думаєте про своє майбутнє зараз?
Напередодні ми з моїми товаришами розпочали дороблювати тогорічний проєкт. Ми малювали мурал в Києві на «Арт-причалі». Починався робочий сезон, ми з друзями давно не бачилися. Гарна погода, ми обговорювали плани на подальшу роботу. Вже розписали собі 2 тижні клієнтами, намічався хороший сезон.
В ночі я спав погано, щось мене постійно мучило.
Завтра треба їхати, забирати дружину з лікарні. Я продумував в голові план: о котрій виїжджати, як буду їхати, як все краще зробити. Вона вже 2 місяці як їздила по лікарнях: спочатку апендицит, потім корона, потім планово лягла з діабетом. 23.02.2022 о 23:36 я написав їй листа (тільки зараз його знайшов):
«Я капець як вже не можу без тебе.
Наскільки мені потрібна твоя підтримка.
Я навіть не читаю нічого, ні новини, ні про цей надзвичайний стан.
Навіть не хочу занурюватися!
Просто намагаюсь заспокоїтися.
Чекаю поки ти приїдеш, і все мені розповіси.
Я не знаю. Я просто не самостійний!
Мені потрібна твоя підтримка. Я без тебе ніяк)»
О 5:20 я прокинувся, тому що мені здалося, що я почув вибухи. Але напівсонний я намагався себе заспокоїти, що нібито мені почулося.
Але о 5:30 знову почулися вибухи. Я встав із чітким розумінням що почалася повномасштабна війна. Нічого іншого бути не могло. Я вже чув ці вибухи у 2014, я все це вже переживав.
Але на відміну від 2014 року, я вже мав сім’ю, я мав дитину. В мене була колекція картин, книжок. Моя творча спадщина. Мені було що втрачати.
Я почав збиратися.
Зайшов у твіттер, зателефонував всім близьким.
В голосі всіх звучала невеличка стурбованість, але мені здалося, що ніхто не розумів серйозності ситуації.
Зателефонувала сестра дружини (яка жила в Бучі) і сказала, щоб я не переживав, бо зараз буде паніка, пробки, щоб я нікуди не їхав, і вона в найближчий час виїде за Тонею (моєю дружиною). Бо їй було ближче.
Я погодився. Можливо я дуже близько все сприймаю?
Але в голові була тільки одна думка: «Повномасштабна війна почалася. Вибухи були для того, щоб максимальна кількість людей виїхала з міст. Питання тільки часу, коли у місті та околицях почнуться бої».
В той час, доки я все це обмірковував, почав розгрібати підвал.
Там як завжди було захламлено. Купа непотрібних речей, банки-склянки. Для того, щоб перетворити його в безпечне місце потрібен час. Поки що він в мене був.
О 7 подзвонила дружина і сказала, що має почекати поки прийде доктор та випише довідку про виписку з лікарні. Це здалося мені безглуздим, якщо це повномасштабне вторгнення. Але ніяких заяв тоді ще не звучало, телевізор мовчав. Моя паніка перетворювалася на шизофренію. Я здавався просто божевільним, який щось волає і розповсюджує паніку.
Вибухи не лунали. Ситуація ніби стабілізувалася. Я намагався себе опанувати, розгрібав підвал. Виносив банки, складав речі. Заніс 3 ліжка.
Об 11 подзвонила сестра дружини і сказала що забере її до себе — в Бучу, поки щось не з’ясується. Бо їй ще треба зробити купу справ по роботі, і взагалі: «ти що без неї один день не переживеш?». Я зрозумів що не переживу без неї більше ні хвилини. Паніка переросла в зрив.
Я стрибнув в машину і натиснув до упора на газ.
Виїжджаючи з села я побачив два БТРа, що прямує в сторону міста. Це був черговий знак. Все не просто серйозно. Це повномасштабна війна з усіма її наслідками.
Мене зірвало.
Я їхав по трасі 150 км на годину обганяючи всіх і кричав. Кричав на вс: на себе, на сестру дружини, на дружину. Вони мене не слухають! Всьому пізда! Як можна так себе поводити в такій ситуації? Війна, блять!!! Це, сука, повномасштабна війна! З літаками, з ракетами, з купою танков, окупацією територій, насильством! Це, бляха, повномасштабна, сука, війна!
Я кричав з усієї сили. Кричав так, що охрип за 5 хвилин. Я почав плакати. Навіть не плакати, я просто ридав. Мені було боляче, фізично боляче. І дуже страшно. У 2014 році я не відчував всієї болі. Для мене все було дуже неоднозначно.
Але тут й зараз все однозначно. Вони прийшли нас вбивати! Вони прийшли нас нищити.
Я не бачив дорогу крізь сльози. Я не чув нічого крім свого крику.
Але я тиснув на газ. Тиснув так, скільки в мене було сили. Я їхав на війну! В самісіньке пекло.
Десь через півгодини мені вдалося себе опанувати. Я вже під'їжджав до Києва.
Дружина вже була в метро, ми були постійно на зв’язку. Блокпост, метро. Я чекав дружину на пероні і намагався не розплакатися. Бо кругом були люди. Всі були перелякані, всі не знали що робити й куди їхати.
Я стояв і чекав. 10 хвилин… 15… 20…
Ось вона, тащить свою сумку, посміхається, а я плачу. Плачу, бо я радий, що бачу її. Радий, що її чую. Радий що можу її обійняти...Тепер залишилося головне — доїхати додому через всі ці пробки.
Але дорога назад була вже легшою. Вона була поруч. Поруч зі мною. Тепер я не відчував себе таким безпорадним.