top of page

Богдан Приходько

Краматорськ

Київ

Group_99.png
Як ви зустріли війну у 2014 році? Що пам'ятаєте з того? Скільки вам було років?
Як для вас пройшли 2014-2015 роки? Розкажіть, будь ласка, цю історію в деталях.

Київ, 8.11.2013, я вперше у столиці, ходжу вулицями і фотографую кожну статую, кожен кут, щоб потім все показати рідним, які тут ніколи не були. Парадоксально! Не бути в столиці власної держави? Але зараз не про це. 
Тоді була сильна злива і концерт «Океана Ельзи» відмінили, а вже через три тижні у новинах я знов чую про столицю, чую пісню Ярмака і бачу багато-багато ліхтариків на Майдані. Саме з того моменту почалася війна. Війна — в широкому сенсі. І ні, я не з тих придурків, що критикують Революцію Гідності, але я бачу взаємозв’язок. Війна почалась у моєї свідомості, моїх рідних, мого міста, мого регіону і моєї країни — проти всього російського. Настрої вдома ставали все більш і більш критичними, обертів набирала ідея «ідеальнава будущева без Украиньі». Я, малий хлопак з Донбасу, тоді ще не знав, що таке є Україна, я лише спостерігав за цими настроями, за цими ідеями і змінами. 
Березень. Революція сталася, почалася реакція сепаратистів. 
Понеділок: протест з українськими прапорами на площі Леніна (тепер це площа Миру, без Леніна).
Вівторок: протести з прапорами росії і закликами про «братський мир».
Я не ходив не туди, не туди, вдома навіть не чув розмов про політику. Все ніби завмерло і чекало на початок чогось страшного. 
Квітень. Палає тролейбус біля площі, час від часу чутно вибухи та постріли. Сепаратисти захопили мерію та поставили блокпости. Батько ховає машину у гараж, бо є чутки, що «защітнічкі» просто забирають автівки у цивільних. Але я далі продовжую ходити в школу, далі вчу ті самі предмети російською мовою в україномовному класі, далі чую дискусії вчителів про «перспективи» чи «недоліки» так званої «незалежності». 
Цікаво, в цій ідеї незалежність була від кого і для кого? 
Як пояснити 13-річній дитині, що таке референдум? Як пояснити, що таке сепаратизм? Як пояснити, що таке Україна? 
Схоже у рідних та вчителів відповіді не було, але я — повністю заплутаний, — то хвилювався за одних, то за інших, то дивився українськи новини про події в Одесі та Харкові, то чув у дідуся російські, де говорилося протилежне.
А тим часом нам в школі зробили вихідний. Яка радість! Егеш, але в цей вихідний у нас проводили «референдум»… чи як назвати незаконне зібрання людей, яких зібрали за «вазнаградим вас!», аби проголосувати за один лише наявний пункт? Як виявилося згодом, мій дідусь там був. Сподіваюсь, в чистилищі він усвідомить свої помилки. 
Травень. Знов у школу, вже майже закінчується рік. Урок історії. Наша «ватна» викладачка радить нам закупити туалетний папір для українських військових. Цікаво, що вона працювала у школі аж до 2021 року, коли померла від коронавірусу, у який не вірила. Все ж — урок історії. 
Вибух. Другий. Третій. Десь поруч. Всі зібралися в холі. Оголосили, щоб нас забрали батьки. Мої на роботі, тому я вирішив не випробовувати долі й просто утік. 
Наступні дні в школу вже не ходили, стало занадто гаряче. Для дитини то була радість, але пахло порохом. Батько був людиною розумною, він відчув, що з міста треба виїжджати, бо наші вже звільнили Ізюм і були під Слов’янськом. 
Тато забрав мене і брата, відвіз у село під Ізюмом — де ліс, де річка і де зараз осіли орки. 
За три дні батько вивіз сестру з Лиману. То була важка дорога під обстрілами. Отже діти лишилися у бабусі, а батьки працювали в той час у місті. Кожен день довгі розмови із слізьми й прохання приїхати до нас, кожен день сварки з бабусею й дідусем, кожен день я чув вибухи, що ставали все далі й далі. ЗСУ звільняли нас. 
Найпекельнішу фазу звільнення Краматорська і Слов’янська я перечекав у Бердянську. Ніколи не думав, що курортне місто з морем може стати в’язницею. Сильно хотілося додому, до батька, який відмовився їхати до нас через роботу. 
«Їду я з Лиману, дуже швидко. З одної стороні наші, з іншої — сєпари. Думав, мене підірвуть, на дорозі — нікого, а я мав довезти товар. Виїжджає на дорогу БТР український, наставляє дуло на мене, я гальмую біля них. Виходжу з машини, підіймаю руки догори. Виходить військовий, каже, подумали, що я проголошую перемир’я й перерву, бо машина суцільно біла; сказали, мені пощастило, що залишився живим. Перевірили документи й відпустили».
Ось в таких умовах працював мій тато. 
В липні я повернувся додому. Тоді я побачив свій перший зруйнований будинок. Семенівка, Слов’янськ, Станкострой. Людей ще було мало, вулицями бігали кинуті пси. Поступово місто почало відновлюватися, але ще довгий час всі боялися ходити вночі вулицями, бо росіян вигнали, а російську свідомість з містян ще ні. 
2015 рік. 10 лютого. Це був звичайний день, після школи я сів за свій перший комп’ютер і читав новини про космос, яким тоді так захоплювався. І раптом все почало трястись. Ми вдома з сестрою самі. Вибухи тривали ніби годину, але насправді пройшло хіба з хвилину. Я, обійнявши сестру вперше в житті, ховаюсь у ванній кімнаті, молячись богу, у якого я навіть не вірю. Десятки загиблих людей, багато зруйнованих будинків. Обстріл з «граду» з Горлівки. 
Попри весь стрес, що я пережив, до нього додалася раптова смерть батька, яка не пов’язана з війною. Сильний моральний занепад закрив мене і відтермінував моє усвідомлення того, що відбулося. Воно почало приходити до мене аж у 2017 році, коли я почав знаходити відповідь, що ж таке Україна для мене, яка вона, якою я хочу її бачити. Це сталося частково від нових знайомств, частково від моїх подорожей країною, частково від школи і змін у місті. В 2017 році я вперше зрозумів, що я українець. То була перша перемога України в цій війні, свідомість людей Донеччини поступово відродила на цих теренах українськість. 

"Де ви були ці 8 років?"

Як для вас пройшов цей час, чи щось змінилось з подій у 2014 році у вашому житті? Що на вас більш за все вплинуло за цей час?
Будь ласка, напишіть в деталях.

Де я був ці 8 років? 
Де я тільки не був. По суті, цей період до 2020 року я шукав себе, багато їздив Україною з моєю улюбленою вчителькою історії, якій я багато завдячую. Вона показала мені наш дім. Вона закохала мене в історію, як науку. 
У 15-16 років я вийшов з депресії після смерті тата, яка разом з подіями 13-14 років стали для мене темними часами і періодом кардинальних змін, межею між дитинством і юністю. Через ці події я не мав можливості бути підлітком-бунтарем і максималістом, бо я брав занадто багато відповідальності на себе. Я був єдиним чоловіком у моїй родині й мав, як мені здавалося, контролювати всі процеси. Це перенеслось на школу, де я став президентом і почав організовувати культурне життя — вечори, свята, благодійні збори. Але мені було замало і я абсолютно випадково познайомився з групою старшокласників з іншої школи, які почали збирати творчу молодь. Я просто допоміг дівчині перевести впавшого хмільного чоловіка через дорогу. Так почалося моє знайомство з міським активізмом, Вільною Хатою, проєктами, фестивалями, волонтерством, БУРом, резиденціями. Я оточив себе людьми з українськими поглядами і людьми ціннісними, що робили багато для того, аби побудувати майбутню Україну тут — вдома. Чим більше я мандрував країною, тим більше я закохувався у Краматорськ. Але час минав і переді мною поставав вибір професії. Серед купи варіантів від рідних, серед купи власних варіантів я зупинився на двох найменш надійних — або бути режисером, або піти в УАЛ (академія лідерства) і не вчитися в універі ще рік. 
Підсвідомо, а потім й по факту, я обрав невизначеність й академію, після чого жив у абсолютно іншому оточені у Львові. На той момент я не сумнівався у своєму ярому проукраїнському погляді, але я й подумати не міг, що то лише підніжжя гори. Я стикнувся з людьми, для яких їх українськість не була власним вибором, а була дефолтним станом від народження. Це мене дивувало, захоплювало й бентежило. Постійно зберігалася конкуренція, я постійно хотів усім довести, що люди Донбасу такі ж українці, як і люди Галичини. Я хотів зруйнувати цей стереотип про «сєпаров» з Донеччини. Мене дратувало, що багато людей ніколи не були в моїх краях. 
У 2019 році я досяг піку й повністю перейшов на українську. Я був неймовірно ефективний, робив багато проєктів, займався спортом і прокачував навички комунікації. Кожен рік ставав для мене все кращим і кращим. У Ізраїлі я був одним з тих, хто ділився традиціями з місцевою молоддю. Я представляв Україну в їх очах. 
З початком пандемії я повернувся додому. Весь амбітний і готовий змінити світ. Але світ змінювався набагато повільніше, ніж я того хотів. Середовище лишалося тим самим, українізація проходила повільно, але впевнено. Це виснажувало мене, але й давало розуміти, що попереду ще багато роботи. Тоді я вперше задумався: а як нам налагодити діалог з тими, хто по іншу сторону стіни? 
За кілька місяців я таки поступив на режисуру. Я стикнувся з радянською системою культури, яка мене неймовірно лютила й знищувала, але з часом я опанував це. Тоді було головне питання: про що я хочу говорити? І я знав відповідь — про дім, про війну і Донбас.
Вже багато років війна не була в полі зору нашого суспільства, та й у Краматорську не було жодного спогаду про ті часи. Це мене радувало й дратувало одночасно. Бо війна тривала, бо люди гинули, бо утворилася «сіра зона». «Сіра зона» й насправді сіра, я впевнився у цьому в жовтні 2021 року, коли знімав документальну роботу у Світлодарську, який я неймовірно полюбив і яким я проникся. Це відчуття застиглого часу, ця близькість до війни, яка не відчувалася на той момент ніде. Я це хотів передати глядачам, я про це хотів говорити. 

Group_101.png
Як ви зустріли 24 лютого 2022 року? Чи вірили в те, що повномасштабний наступ почнеться?

Де ви зараз? Чим займаєтесь?
Що думаєте про своє майбутнє зараз?

Нова фаза війни.
У той час я перебував у колі творчих людей. Як і я, так і більшість з мого оточення відчували наступ темних часів, але й уявити не могли, що це таки станеться. 
Останній тиждень до вторгнення ми щодня збиралися з друзями у гуртожитку на балконі й на повну вмикали різні українські повстанські пісні. Наші розмови і жарти були лише про це, наша курсова робота — вистава з акторської майстерності була про це. Мої сценарії були про це. Все казало: війні бути знов! А тим часом існувала реальність моїх батьків, які не розуміли й не відчували цього. Розмови про «що ви плануєте робити у разі вторгнення» завершувалися або сваркою, або відмовою вести далі діалог. 
Промову путіна ми теж слухали разом у гуртожитку. Це викликало небувале обурення, сильну злість і купу заспіваних повстанських пісень. Але 24 лютого я зустрів кардинально полярно до того, як його провів. Я вітав подругу з днем народження. З усім відповідним: шампанське, торт, посмішки і дарунки. А уже за три години я прокинувся від того, що мій друг холодно і швидко забіг у кімнату і промовив: «Вдягайтеся! Почалося!» У мене не виникло додаткових питань, була суцільна паніка в гуртожитку, чутні вибухи, все ще сіре й холодне. Апокаліпсис настав. Найважче було, мабуть, будити подругу, у якої був день народження. 
За мить, я пам’ятаю, що організував бунт проти керівництва гуртожитку, бо бомбосховища нагадували газові камери, тож ми організували штаб у просторі внизу, де я працював. Цей бунт був моєю опорою, я не знав що робити, але мав відповідальність за тих 20 людей, що були поруч у моєму сховищі. 
Заставити вікна!
Знести подушки й ковдри!
Організувати кухню! 
Відчинити всі виходи!
Але бунт провалився не від спротиву керівництва, а від того, що за 3 години я залишився сам. Всі їхали додому. А я… Я сам, я розумію, що їхати додому небезпечно. На диво я навіть мав квиток, бо взяв його за тиждень — хотів ще встигнути побути трохи вдома на вихідних з рідними, але не встиг. 
Я довго плакав мамі у трубку і вибачався у своєму страху їхати додому, але вона зрозуміла. Ще кілька днів я провів у гуртожитку, був поруч з подругами, які чекали на можливість виїхати. Коли ж я лишився абсолютно сам, то переїхав до друга з Краматорська (того самого, хто був одним із перших в колі моїх однодумців) та друга з Херсону. 
Разом ми і готували коктейлі, й спали у коридорі, чергували вночі й постійно слухали новини. Ми мали принципове бажання лишитися і обороняти Київ, бо це був наш новий дім. За тиждень ми знайшли кухню, якій треба були волонтери. Наступні два місяці це допомагало мені відволікатися і бути корисним.
Такі слова, як Буча, Маріуполь, Херсон, Волноваха, Ізюм — були для мене такими ж болючими, як звістка про смерть батька.
Але рашистів вигнали з Київщини і життя відновлювалося. Навчання відновилося, а кав’ярні відкривалися. Це дратувало найбільше! Як? Знову у мене вдома! Там просто каток! 
Я був злий на Київ, бо він втратив це відчуття війни. Я вирішив це відчуття відновити й різко поїхав у Краматорськ. Причиною стала смерть дідуся. Він помер власною смертю, а я мав бажання провести його, але більше — побачити місто. 
Зараз я дивився на нього новими очима! Місто виглядало рівно так, як вісім років тому, але зараз в мені вже було усвідомлення всього масштабу, була позиція, був жах. 
Цю тотальну тишу я не забуду ніколи.
Цю чистоту від відсутності людей я не забуду ніколи.
Це ясне небо вночі від повністю вимкнених вікон я більше ніколи не хотів би бачити знов.

Я зняв там свою другу роботу про другу фазу війни, історію про дідуся, інтимну, родинну, страшну не від смерті дідуся. 

По поверненню я вирішив, що треба нагадати людям, що війна триває. Спершу я сам поїхав на толоку в Чернігівщину, а потім я організував десятиденний табір — відбудову в Мощуні під Гостомелем для своїх друзів. 
Це було чудесно і страшно. Я досяг свого: нагадав їм що війна триває і допоміг людям побороти її наслідки.

Але там у мені було посіяно дещо, що досі не відпускає мене. Дуальність.
Кожен день всі мої думки і дії дуальні: я граю в гру з братом, відпочиваю — чую, як мама говорить з вітчимом, що залишився у Краматорську, про обстріл міста; я п‘ю каву в Києві — читаю новини про ранковий обстріл Харкова. І так далі, я певен, що це не варто пояснювати. 
Мене ця дуальність з’їдає. Те, що потребувало для мене менших зусиль, зараз виглядає, як виклик. В глибині душі я тотально розгублений. Я знаю, що моє майбутнє буде тут, що я буду вкладати у розвиток сучасної української культури, у розвиток української думки, у зближення України з Європейським світом. Але в той же час я живу з розумінням, що я маю бути не тут, що я маю захистити свій дім зі зброєю руках, маю волонтерити і допомагати, а не говорити про щось ефемерне, що не має бути у час активної війни. 
Але дуальність у тому ще, що разом з тим я зараз як ніколи розумію, що майбутнє визначене і світле, як для мене — митця, так і для нашої країни й нашого Донбасу. Я маю ще купу питань до того, як нам налагодити діалог з людьми за стіною; я маю ще купу питань до того, як ми відновимо свідомість людей з Криму; я маю ще багато питань до того, що нам робити з росіянами; але я розумію, що на всі ці питання, ми знайдемо відповідь, а я в цій історії буду одним із тих, хто поїде туди додому відбудовувати стіни і душі людей, фільмуючи ці трансформації.
 

bottom of page