Павло Палагута
Слов'янськ
Як ви зустріли війну у 2014 році? Що пам'ятаєте з того? Скільки вам було років?
Як для вас пройшли 2014-2015 роки? Розкажіть, будь ласка, цю історію в деталях.
У Слов’янську 12 квітня 2014 року, доречи — субота, для мене мав початися з висадки «Алеї журналістської слави» на честь Ігоря Олександрова. О дев’ятій годині ранку був запланований журналістський суботник.
Але я на нього не попав.
Вже коли я вийшов з будинку та зібрався в міський парк на висадку дерев, мені зателефонували знайомі та сказали, що відбувається захоплення міського відділку міліції. Я спочатку подумав, що це такий невдалий жарт… Але раптом почув постріл. Тож замість суботника, я пішов до міськвідділу.
Навпроти вулиці, на якій розташована будівля, у Слов’янську знаходиться колишній «Універсам». Обійшовши його, я побачив близько 40 людей у камуфляжному одязі та балаклавах. Співробітники міліції на той час знаходилися в середині будівлі. Я зробив кілька фотографій.
Тут до мене підскочив якийсь дядька з «обрізом», приставив зброю до груди та каже: «Зтирай». Довелось видалити в нього на очах фото, які щойно зробив.
Десь з півгодини на місці подій почали з’являтися і мої колеги з інших видань.
На той момент будівлю вже захопили.
Десь о десятій ранку відбулась зустріч представників так званого «ополчєнія» з головою Слов’янської міськради Нелею Штепою у будівлі ради. Саме після цієї зустрічі Штепа і звернулася до мешканців міста, що зібралися біля відділу міліції – тоді і були відзняті ролики про «наших мальчіков». Знімали це буквально прихованою камерою, бо на тих, хто намагався щось відзняти, могли накинутися люди з натовпу.
Там же стався напад на одного з українських активістів, але бійку швидко припинили.
Згодом штурмуючі вдерлися в приміщення міського відділу поліції. Дехто з місцевих, а до того моменту зібрався чималий натовп, побіг купляти їжу для тих самих «мальчіков» до найближчого супермаркету (здається, то була «Брусничка»). Їжу перли просто візками…
По обіду почали зводити барикади поблизу міськвідділу. В цьому активно допомагали місцеві – привозили шини, якісь дошки, залізні бочки, мішки з піском. Під’їзди до міськвідділу частково перегородили колючим дротом.
Вдень захопили будівлю СБУ у Слов’янську. Як то відбувалося, я не бачив. Але вже по обіду біля неї чергували комуфльовані «ополченці» (саме так називали себе ті, хто захоплював міськвідділ) із зброєю в руках.
До того часу вони вже дісталися до автоматів, які зберігалися в збройній кімнаті міліції. Ближче до вечора
там також почали облаштовувати барикади.
Десь о шістнадцятій годині біля будівлі відділу міліції вивісили прапор так званої «ДНР».
Ввечері відбувся «штурм» будівлі міської ради. Десь о дев’ятій-десятій ми з колегою пили пиво поблизу (біля міської бібліотеки, і тоді ми ще не порушували закон). Раптом вимкнули світло на центральній площі і прилеглих вулицях. Кілька озброєних чоловіків крадучись почали підбиратися до будівлі міськради. Один з них підійшов до нас. Стався приблизно такий діалог (даю в перекладі українською):
Він: Що тут робите?
Я: Пиво п’ємо.
Він: Валіть звідси. Ми міськраду захоплюємо.
Я (майже про себе): Вдесятьох на одного неозброєного охоронника?..
Та ми пішли.
Вранці міськрада вже була під контролем озброєних людей.
Так почалася окупація. Багато місцевих допомагали облаштовувати блокпости та барикади.
Потім дехто залишався чергувати на них. Згодом почалися обстріли. Були і прес-конференції «народного мера», на яких він розповідав про своє бачення ситуації. Регулярно організовувалися проросійські мітинги.
Для преси настали важкі часи. До багатьох редакцій вдиралися озброєні люди і просто примушували робити необхідні для них матеріали. Було таке, що й працювали буквально під дулом автомата…
Регулярні обстріли почалися ближче до кінця травня.
Я сам під час окупації Слов’янська потрапляв під них кілька разів буквально на вулиці…
Загинуло багато цивільного населення. В багатоповерховому будинку, де я мешкав, міна влучила у вікно кухні, де в той момент вечеряла жінка. Її розірвало на шматки. Її чоловік дивом вижив, бо в момент влучання пішов відповісти на телефонних дзвінок (по стаціонарній лінії). Її мати, що перебувала в сусідній кімнаті, теж вижила.
З міста багато людей виїхали, але й багато залишилися. Слов’янськ якось жив. Працювали якісь магазини, комунальники намагалися якось підтримувати господарство у більш-менш нормальному стані (що було непросто через обстріли), навіть частина лікарів залишилася.
З центру міста я переїхав до товариша у приватний сектор. Бо центр залишився без газу, води, світла.
А у нього все це було. Там і дочекався деокупації.
Дехто з моїх колишніх друзів записалися на службу до «ополченців». А потім втекли з міста.
Більшість з них продовжували «служити» і надалі. Один, навіть, якось розповів, як у Донецьку обстріляв автівку марковану «TV»…
Взагалі, про життя в окупації можна багато чого розповісти. Було страшно, інколи смішно, інколи нестерпно. Але то вже окремі маленькі історії.
"Де ви були ці 8 років?"
Як для вас пройшов цей час, чи щось змінилось з подій у 2014 році у вашому житті? Що на вас більш за все вплинуло за цей час?
Будь ласка, напишіть в деталях.
Після деокупації я продовжив працювати в медіа. Змінив кілька редакцій.
Сказати, що на мене вплинуло? Навіть не знаю. Все потроху. І історії військових ЗСУ та НГУ або ж прикордонників, про яких було зроблено дуже багато репортажів та передач. І те, як відновлювали зруйноване війною. Нехай не завжди вчасно та далеко не завжди, на мою думку, адекватно, але ж… Робота волонтерів та громадських організацій, особливо тих, які працювали ближче до лінії розмежування. Та, навіть, інколи те, як бізнес допомагав людям відновлювати життя.
Що змінилось? Та багато чого. І відношення до якихось розповідей від людей, які «точно все знають», і до інформації, яку отримуєш з офіційних джерел. І ставлення до оточення. Але найголовніше – це з’явилась віра в те, що Україна зможе. Зможе стати повноправним членом ЄС, зможе з часом перемогти корупцію, реформувати суди, податкову, пенсійну, освітню системи. Зможе стати такою країною, на яку будуть рівнятися інші. Принаймні, дуже б цього хотілося.
Як ви зустріли 24 лютого 2022 року? Чи вірили в те, що повномасштабний наступ почнеться?
Де ви зараз? Чим займаєтесь?
Що думаєте про своє майбутнє зараз?
24 лютого цього року я зустрів у Слов’янську. По Краматорську влупили так, що ми з ліжок повипадали. До останнього не вірив, що буде вторгнення.
В середині квітня виїхав із Слов’янська до Львова. Тепер «вештаюсь» по прихистках для ВПО та шукаю роботу за фахом (бажано б таку, щоб зарплатні вистачало на оренду житла, та ще хоча б на їжу залишилося).
Про майбутнє зараз навіть думати складно. Хотілося б повернутися до свого міста. Там роботи з відновлення всього буде вдосталь. Але… я ж розумію, що зима там буде надскладною. Тому – це дуже болюче питання, на яке я поки не можу дати відповідь.