top of page

Діна Олійник

Краматорськ

Чехія

Group_99.png
Як ви зустріли війну у 2014 році? Що пам'ятаєте з того? Скільки вам було років?
Як для вас пройшли 2014-2015 роки? Розкажіть, будь ласка, цю історію в деталях.

Мені було дев’ять. Я ходила на лікувальний массаж взимку. У мене був мій перший сенсорний телефон Samsung. На нього я знімала екран телевізору перед виходом з дому — там була трансляція з Майдану. Чомусь я змушувала дівчинку з черги це дивитись — хоча я сама і досі не знаю, навіщо знімала. Це як знімати чийсь торт на день народження, можливо — це важливо. Хоча я не знала. 
Я була проросійською і дивною дитиною. Війна для мене не взялась з нізвідки — у мене в голові це було логічне продовження подій Майдану. Пам’ятаю, як бігали в парку паралельно винищувачам. Підходила до однокласників і питала: а ви за кого? Дуже шаленіла, коли казали: «я за мір», — бо навіть тоді розуміла, що не існує нейтрального миру. Моя улюблена історія — про те, як після так званого «референдуму», я підходила до однолітків і питала, за що голосували їх батьки. Якщо за «днр», то хвалила. Одного-однісенького мальчика з адекватними батьками обізвала «тварью» — за те, що голосували за Україну. Як можна зрозуміти, друзів у мене було небагато:)
В травні мама відвезла мене до діда з бабусею в село під Курськом. Поки їхали в таксі до вокзалу вона сказала, що послухала музику в моїх навушниках з флешкою, а там пісня з матюками. Пісня була дуже сєпарська. Думала, якщо вона за росію, то таке мені можна слухати. Потім слухала іншу. 
За два тижні обстріли почастішали. Мама приїхала за мною, і ми поїхали кудись до Ліпецької області. В принципі, все по чеклісту проросійської дитини з Донбасу, що опинилась в росії в 2014-му. Ненависть до всього українського, Європи, Америки, геїв і, в принципі, всього, що не росія. Прямо як мозок звичайного росіянина. Тільки жуйки «Лав Іс» любила.

20220802120038_00022 1.png
"Де ви були ці 8 років?"

Як для вас пройшов цей час, чи щось змінилось з подій у 2014 році у вашому житті? Що на вас більш за все вплинуло за цей час?
Будь ласка, напишіть в деталях.

Ну, я росла. Якось не звертала уваги на свої зміни — тільки в років 15 зловила себе на тому, що я русофобка. Якщо подумати, то все життя до того, як я наткнулась на український інтернет, я жила в російському інфопросторі: вконтактє, овсянка сер, мємчікі, трешери, — вибачаюсь за нагадування про 2017. Одночасно натрапляла на якихось росіян, які критикували росію і її владу. Потихеньку розуміла всю цю дичину зсередини— рожеві ура-росія окуляри стали прозорими. Потім обернулась на країну в якій живу і побачила що цієї дічі у нас немає. Цього побєдобєсія, ненависті до всього, якось жити тут не так. Наче по людські.
Паралельно я слухала ЯрмаКа. Мені просто подобалась музика, але його тексти про Україну щось в мені змінили на 180 градусів. 
І якщо всякі «опозиційні» блогери відвели мене від росії, то його музика дала мені можливість любити Україну. А десь ближче до 2020 відкрила собі український твіттер і історію. Мене вкусили геї-бандерівці і я стала русофобкою. Ні про що не жалію.

Group_101.png
Як ви зустріли 24 лютого 2022 року? Чи вірили в те, що повномасштабний наступ почнеться?

Де ви зараз? Чим займаєтесь?
Що думаєте про своє майбутнє зараз?

Я відчуваю дуже жорсткі зміни в собі: сенси втратились, нові не знайшлись, знайшлись інші, старі заграли по-новому. В останній тиждень перед війною все наче було нереальним і екстра. Таке враження, наче я і люди навколо намагались прожити як можна більше перед тим, як світ більше не буде таким, як раніше. Вірити звісно не хотілось, але знаки були надто очевидними.
За 10 днів до повномасштабного вторгнення у мене померла бабуся — та сама, до якої я їздила в 2014. Якщо чесно, я навіть рада, що вона не застала цього. Вона — та сама бабуся, яка вірить всьому, що показують на росії-24. Їздили на її похорон. На вокзалі в дєрєвне купкувались срочнікі, на рейках стояла техніка. Якась знайома моєї бабусі казала: «сдєлала пірожочков солдатікам, отнєсу, на граніцу, навєрно, поєдут, в бєлгарод». Більшість з них, до речі, була бурятами. Так було дивно на них дивитись: начебто можете розмовляти однією мовою, майже однолітки. Могли б десь сидіти, розмовляти, але ось вони — люди, їдуть мене вбивати і не знають цього, не знають, що мене. А, якщо чесно, — їдуть здихати. Думаю, того хлопця, з яким ми зустрітись поглядом, вже немає в живих. Сподіваюсь.
Про майбутнє зараз не дуже думаю: реальність настільки дивно працює зі мною, що відчуваю лише годину перед і після ЗАРАЗ. Начебто поступила тут в мистецький унік мрії. Хотіла вчитись в Чехії років з 15. Зараз такі відчуття — дивні. Навіть не намагаюся змінити та впливати на щось. Роблю вибір і гоу віз зе флоу. Цікаво знаходити себе. 
 

20220802120038_00001 1.png
20220802120038_00013 1.png
bottom of page