Анатолій Мєдвєдєв
Добропілля
Як ви зустріли війну у 2014 році? Що пам'ятаєте з того? Скільки вам було років?
Як для вас пройшли 2014-2015 роки? Розкажіть, будь ласка, цю історію в деталях.
Війну я зустрів студентом четвертого курсу Донецького технікуму ЛНАУ у Красногорівці, де я здобував освіту і жив. Мені було 20 років, я готовився скласти заліки й іспити в технікумі та готовився скласти іспит на вступ в Луганський НАУ. Якоїсь чіткої дати відліку початку війни, коли я мешкав в Красногорівці й щотижня їздив додому в Добропілля і відпочити в Донецьк, — для мене не існувало. Однієї з ознак, що наш Євромайдан переростає з революції у війну з сусідньою державою, особисто для мене було — вбивство Дмитра Чернявського у Донецьку на початку березня 2014 року. Після цього я відчув більшу агресію і ворожість стосовно себе зі сторони окремих одногрупників, які дотримувалися проросійських поглядів, і які почали мене — анархіста — називати чомусь «бандерівцем». Якщо у Краматорську і Слов'янську розпочалось відкрите збройне протистояння, то в Красногорівці та Донецьку все йшло за своїм сценарієм. Спочатку одного разу, коли їхав у Донецьк та чекав тролейбус на Абакумово, я побачив, що біля ринку ходять група озброєних люмпен-пролетарів та «зеків», які ще недавно більшу частину свого часу проводили біля прийомки, де поряд була наливайка, а сьогодні вони вже з палками, трубами та обрізом шукали міфічних «бендерівців». Вони підійшли до зупинки та пильно вдивлялись в обличчя людей, які чекали тролейбуса. Один іредентист підійшов до чоловіка і сказав: «Покажи свій паспорт». Той відповів: «Хто ти такий, що я тобі щось буду показувати? Я їду на роботу». Інші «республіканці», помітивши, що там щось затягується, підійшли до першого і разом кудись його повели. Він кричав: «Чоловіки, ви чого? Я шахтар! Який я “бендеравец”?» Я в цей час сів в тролейбус та поїхав на Золоте Кільце. В місті я помітив людей в військовій формі без розпізнавальних знаків. Я пішов в сторону Артема і побачив, що в усі магазини, яки тяглись з станції Яма, заходили люди у форм. Я подумав, що вони збирають «народні податки». Само місто справляло дивне враження — наче все те що і було, а настрій вже інший. В місті було відчуття, що ти залишився сам на сам — без держави; міліціонери, які казали «ми з народом» та спокійно ходили поряд з озброєними іредентистами, були тому підтвердженням — державної влади в Донецьку немає.
В травні під час пари до нас в аудиторію зайшов викладач, який збирав гроші на поміч студенту з паралельної групи: після «підвалу» бойовиків хлопець потрапив в реанімацію. Він нам коротко розповів, що сталось: «Студент йшов біля Донецької ОДА з товаришем та в голос сказав: “Мавпи зі зброєю”, — це почув якийсь озброєний іредентист, підійшов до нього та спитав: “Що ти там сказав? Ти що з правого сектору?”, — він відповів, що ні. Бойовик сказав: “Зараз розберемось”, — та забрали його на підвал». Після цієї короткої розповіді викладач нас закликав бути обережними та не провокувати озброєних людей.
Поступово люмпен-пролетарі з Абакумово зникли, а на їх місце прийшли молоді спортивні бойовики, які між Старомихайлівкою і Донецьком облаштували блокпост. В самому Донецьку я все частіше став помічати людей у військовій формі. Вони часто запитували де і що знаходиться, як кудись доїхати або дійти. Одного разу під час відвідин бібліотеки Крупської, куди я часто їздив у краєзнавчий відділ, до гардеробної, де я здавав свої речі, підійшов пародійний типовий донбасівець-шахтар зі смаглявою шкірою і чорною бородою. Ламаною російською мовою він попросив, щоб подивились за бронежилетом, поки він кудись збігає. Я у гардеробниці спитав: «Що це?» Вона відповіла: «Таки часи».
Перед самим початком активних бойових дій у Донецьку, я приїхав з Добропілля в Красногорівку. Одразу поїхав в Донецьк поїсти. Я стояв біля Ями та їв шаурму. В цей час мені задзвонив одногрупник і спитав: «Де ти?» Я сказав: «На Ямі, а що таке?», — він каже: «Наші приїхали». Я питаю: «Хто це — наші?» Він каже: «Росіяни. Вони зараз на Артема». Я йому відповів: «Які вони наші? Ти що, хворий?» — та відключився. На наступний день я мусив складати іспит — чи то з хірургії, чи то з патанатомії — вже не пам'ятаю. Усі вранці ми зібрались на вулиці біля клініки в технікуму у Красногорівці. І в цей час почули вибухи та стрілянину в напрямку Донецького аеропорту, а пізніше вдалині над аеропортом здійнявся чорний дим. Я підійшов до викладача і сказав: «Війна… Поставте всім автоматом залік». Він мені відповів: «Війна війною, а іспити та навчання за розкладом».
В кінці травня, щоб якось висловити свою позицію і незгоду з тим, що відбувалось, я поголив голову і залишив оселедець. В такому вигляді я влітку через купу блокпостів бойовиків їздив у Горлівський музей до Павла Безпощадного, на ознайомчу поїздку до Луганського НАУ і купу разів — до Донецька і Добропілля.
В кінці липня 2014 року я зібрав свої речі та кількома ходками через Донецьк вивіз їх у Добропілля. В останній ходці я віз маленьку сумку з речами: кілька холстів, фарби, пензлі та мою першу великоформатну картину — «Один», яку я зміг домалювати тільки через рік. По приїзду в Добропілля у мене було головне питання: що робити далі? Їхати у Луганськ? Перевестись у Харків? Я вибрав третє і у жовтні 2014 поїхав у Польщу, в місто Срем.
"Де ви були ці 8 років?"
Як для вас пройшов цей час, чи щось змінилось з подій у 2014 році у вашому житті? Що на вас більш за все вплинуло за цей час?
Будь ласка, напишіть в деталях.
Ці вісім років я жив на дві країни по півроку-рік: спочатку у Польщі, далі — у Чехії, у Німеччині, а решту часу — вдома, в Добропіллі. Я працював м’ясником, працівником кухні, монтажником, різноробочим, опалубщиком, водночас продовжував писати маслом і акрилом час від часу, писав короткі оповідання, робив начерки сценаріїв для майбутніх мальованих історій, які так і не втілив в життя. Почав писати історичні статті, пов’язані з історією Донбасу — вониі були надруковані в краєзнавчих збірниках. Найбільше на мене вплинуло те, що живучи тривалий час за кордоном, я продовжував цікавитися історією і культурою Донбасу і це частково сформувало мене і мій світогляд. Я з гордістю можу сказати словами мого земляка — Сосюри, — що «…мене ж бо породив Донбас. Я весь — Донеччини дитина, тече в мені шахтарська кров…»
Як ви зустріли 24 лютого 2022 року? Чи вірили в те, що повномасштабний наступ почнеться?
Де ви зараз? Чим займаєтесь?
Що думаєте про своє майбутнє зараз?
24 лютого я встав у дев'ятій годині. Дізнався, що почалась війна, зібрався і зайняв чергу, щоб зняти гроші та купити продукти. Те, що війна буде, я зрозумів 21 лютого, коли було засідання радбезу росії, на якому путін визнав російські окупаційні адміністрації донецька, але до 24 лютого я в це не вірив. Зараз я вдома в Добропіллі, думаю, що робити далі, намагаюсь дописати кілька статей і свою першу книгу, пов’язану з історією Донбасу. Я вже простився з Донбасом і прийняв той факт, що я можу залишитись без нічого, але разом з тим я зрозумів, що Донбас це — в першу чергу — люди, а не територія, і де б я не був, я буду намагатися щось робити по можливості для своєї малої батьківщини.