Анжеліка Федорова
Сєвєродонецьк
Рівне
Як ви зустріли війну у 2014 році? Що пам'ятаєте з того? Скільки вам було років?
Як для вас пройшли 2014-2015 роки? Розкажіть, будь ласка, цю історію в деталях.
Війна прийшлася на мій випускний. Мені було 17 років і я закінчувала 11 клас у рідному Сєвєродонецьку. І тоді, насправді, я зовсім не цікавилася політикою, в голові були лише завершення навчання, ЗНО та вступ на журфак. Але у плани РФ мої амбіції не входили. Складати іспити довелося у Харкові. Молодість та передчуття нового тоді затьмарили мені сприйняття реалій. Від'їзд до великого міста, навіть ненадовго і навіть в умовах війни, здалося швидше пригодою, ніж вимушеною мірою. Вплинуло також і те що у 2014-му моєму місту вкрай пощастило, у порівнянні з іншими населеними пунктами. Окупація хоч і була, але без шаленого вторгнення, та й досить швидко місто повернули до України. Я навіть не встигла зрозуміти змін, або ж занадто сильно зосередилася на собі. Проте один момент таки чітко залишився у пам'яті: 8 поверх, квартира моїх батьків, я сиджу за комп'ютером, батько палить на балконі. Вибухи. Я підстрибую на місці та біжу до вікна, туди де тато.
— Лисичанськ страждає, — єдине, що він сказав.
Я дивлюсь у бік сусіднього міста (з наших вікон відкривається гарний вид на Лисичанськ та його житлові квартали). Просто на моїх очах снаряди бьют у багатоповерхівки. Розуміння що прямо зараз там помирають люди, там потрібна допомога, але одночасно повне безсилля у мозку 17-річної дівчини дають дивний ефект прийняття ситуації. Прийняття, яке віддає фізичною біллю у грудях. І все.
Як я вже сказала, звичне життя повернулося швидко, як тільки військові України зайшли назад у місто. А я успішно вступила до харківського університету на заочну форму. Жити продовжила у Сєвєродонецьку, влаштувалася на першу роботу і робила перші кроки у дорослому житті у все ще українському молодому місті.
"Де ви були ці 8 років?"
Як для вас пройшов цей час, чи щось змінилось з подій у 2014 році у вашому житті? Що на вас більш за все вплинуло за цей час?
Будь ласка, напишіть в деталях.
З першими кроками у дорослому житті відбулися і перші спонтанні рішення. За 8 років я встигла пожити багато де: Львів, Харків, Одеса. На моє щастя не через бойові дії, а через жагу до нового. Увесь цей час фронт був недалеко від мого міста, але, здавалося, він вже ніколи не наблизиться до меж Сєвєродонецька. Навіть, коли з часом я влаштувалася працювати журналістом, а потім вже стала й головним редактором міського телеканалу, їздила до військових і тим самим нагадувала собі, що війна не закінчилася, думки, що кровопролиття стане ще більше, а Сєвєродонецьк в один момент стане схожим на руїни, взагалі не було. Місто розвивалося, ставало прогресивнішим, гарнішим, у повітрі пахло новим життям і аж ніяк не новими смертями.
Ця стабільність, нові перспективи та можливості на мене і вплинули. Звичайно, лише у кращий бік. Але залишатися аполітичною я вже не могла та й не хотіла. Новий президент лише підігрів моє бажання зануритися у справи країни, а робота й зовсім не залишала шансу бути у стороні.
Як ви зустріли 24 лютого 2022 року? Чи вірили в те, що повномасштабний наступ почнеться?
Де ви зараз? Чим займаєтесь?
Що думаєте про своє майбутнє зараз?
24 лютого о 8 ранку я мала б їхати зі своєю сестрою на стендап-шоу до Харкова. До другої ночі я успішно занурювалася у минулі почуття до колишнього, а коли повернулася додому, спати вже не вважала за потрібне. Бо скоро поїздка.
Я не чекала війну. Але вона постукала до мене о 5 ранку повідомленням у телеграмі від подруги з Харкова: «У нас вибухи». Я здивовано перечитала текст. Вибухи? У Харкові? З чого б їм там бути? Якщо щось і почнеться, то точно з Донбасу. Далі стрічка новин та відео Путіна. Він оголосив війну. Перша думка була розбудити сестру та щось вирішувати, але таку реальність я прийняти не могла. Серйозно злякатися мене змусило сповіщення про евакуацію від обласної влади Якщо вже і вони офіційно закликають виїжджати, значить наближається страшне.
Наступні дні як уві сні: життя у підвалі, щохвилинна перевірка новин, вибухи, пошуки продуктів, відсутність зв'язку, світла, потім вже й води та газу. І врешті-решт евакуація.
Місяц життя у Дніпрі, але все ще занепокоєння та безсонні ночі, бо занадто близько до фронту. Виїзд до Рівного, наче у безпеку і розуміння, що колишнє життя вже далеко позаду.
Зараз я тут і залишаюся, моє місто «взяли» окупанти. Квартира моїх батьків повністю згоріла, моя ще стоїть, але повертатися я не збираюся. Просто не зможу бачити чужих в рідному місті, не зможу змовчати, спокійно дивитися на їхні задоволені обличчя. Чекаю, коли Сєвєродонецьк знову стане український. А воно так і буде.